PROE-WARSZTAT

środa, 26 maja 2010

Zakrecona, zakrecona....

....jak sprezyna. Zakrecic sie ze zlosci mozna gdy bedac swiezym uzytkownikiem Pro/E przypada nam "szczescie" przygotowania wspomnianej czesci. To nie jest latwe, i wszyscy ktorzy kiedys probowali ugryzc temat samodzielnie dobrze to uczucie znaja. Na szczescie dla wszystkich, madrych ludzi wsrod nas nie brakuje, a coraz wiecej jest tych ktorzy wiedza dzielic sie chca.

Domyslnie sprezyna tworzy sie za pomoca polecenia Insert > Helical Sweep. Niestety nie wszystkie i nie zawsze w pozadany sposob sprezyny tak stworzone da sie wszechstronnie kontrolowac.

Drugim krokiem czesto stosowanym jest tworzenie krzywej wykorzystujac rownanie matematyczne i uzycie jej jako trajektorii dla Sweepa!

Tworzenie krzywych pod sprezyny - post na Mcad Central















Dla zainteresowanych krotki przeglad potencjalnych zasobow:
  
Create Spring using Helical Sweep in Pro/ENGINEER
















 




no i na koniec software do liczenia sprezyn

PTC rozwija spolecznosciowa strone Pro/Engineer

Z zalem a zarazem zazdroscia przez jakis czas patrzylem na szybki rozwoj spolecznosciowej otoczki wokol SW. Blogi, strony, serwisy z poradnikami, ogrom filmow na Youtube. PTC, z drugiej strony wydawalo sie nie zauwazac tej poniekad potrzebnej czesci budujacej klimat wokol software`u.

Sytuacja ulega od jakiegos czasu poprawie i kto wie, moze za jakis czas doczekamy sie wszyscy konkretnego portalu dla polskich uzytkownikow z duza iloscia konkursow, wiedzy, materialow itp. Tyle o marzeniach, a jak wyglada rzeczywistosc.

Rzeczywiscie jest, jak wspomnialem, coraz lepiej. Po uruchomionym juz jakis czas temu profilu na Linkedin

Pro/Engineer Users - http://www.linkedin.com/groups?home=&gid=1542977&trk=anet_ug_hm

w ktorym cos nie cos sie dzieje, przyszedl czas na mocniejszy akcent poprzez obecnosc na Facebook

Did You know - http://www.facebook.com/pages/ProENGINEER-Did-You-Know/99713100704



















i mozna bylo by powiedziec ze PTC powie dosc, ale gdzie tam! Nie tym razem - najnowszy uklon producentow Pro/E w kierunku uzytkownikow pojawil sie prawdziwie nieoczekiwanie mowa o portalu

Plane PTC - http://ptc.uat3.hosted.jivesoftware.com/index.jspa

ktorego prozno szukac w google;)

czwartek, 20 maja 2010

Zagadnienia 5-cio brzegowe - bardzo skuteczny trick

Na Mcad Central ukazał sie post w którym został przedstawiony za pomocą zalaczonego modelu, bardzo ciekawy trick na obchodzenia, czasami dosyc ciezkich zagadnien 5-cio brzegowych.

Czym sa wspomniane zagadnienia i jakie sa podstawowe sposoby by z nimi sobie poradzic przedstawia poradnik no 11 na stronie proe-warsztat.

Dla wszystkich zaznajomionych z tematem zachecam do sciagniecia modelu zalaczonego do wspomnianego postu

N Sided surface - Double loop

Obróbka CNC i Pro/E

Serwis Pro CNC - http://procnc.com/ prowadzony przez amerykanskie przedsiebiorstwo swiadczace uslugi z zakresu obrobki, od jakiegos czasu w miare regularnie udostepnia w postaci Newsletter`a wiele ciekawych informacji. Zakres tychze jest rozny, poczawszy od wiedzy stricte "obróbkowej", po sztuczki w Pro/E.

Informacje podane są w sposob przyjemny i lekki, dlatego gorąco zachecam do lektury w dziale Resources - http://procnc.com/resources/newsletters

oto dwa przykladowe artykuly

Overview of CNC Machines and the Parts they Make (part 1)


 

















Pro/Engineer - Wall vs. Floor Radii...

czwartek, 13 maja 2010

Przepraszam, a jakie jest rownanie tej krzywej?

No wlasnie, jakie jest lub moze byc rownanie krzywej opisujacej konkretna powierzchnie. Dajmy na to powierzchnie swobodna, a krzywa wytyczona jest przez przeciecie tej powierzchni lub projekcje?

Coz, pewnie wiekszosc czytajacych sie juz domyslila - narzedzie takiego w Pro/E nie ma. Na szczescie dla chcacego nic trudnego i problem da sie obejsc. Nalezy tworzyc odpowiednia liczbe punktow dla konkretnej krzywej i przeniesc ich koordynaty do Excela, a tam wszystko jest mozliwe:) No prawie wszystko.

Dla zainteresowanych lektura tego postu na McadCentral jest obowiazkowa

http://www.mcadcentral.com/proe/forum/forum_posts.asp?TID=27724&PN=0&TPN=1

Modelowanie baterii umywalkowej

Baterie umywalkowe to zacne wyzwanie odnosnie powierzchni. Tym zacniejsze ze wzgledu na towarzyszace bateriom zagadnienia 5-cio brzegowe. Na szczescie dla wszystkich proe-warsztat juz jakis czas temu opublikowal poradnik pokazujacy w jaki sposob radzic sobie z takimi przypadkami.

http://www.proe-warsztat.com/tuts/tuts.php

Tym czasem w Solid Works ludziska nie za bardzo sie przejmuja tworzeniem i przycinaniem bazowej powierzchni 4 brzegowej, korzystajac z narzedzia Fill. Jaka jest finalna jakosc takiej powierzchni? Jaka jest nad nia kontrola, trudno powiedziec, nie majac z mozliwosci sprawdzic osobiscie.

Mozna jednak podpatrzec rezultaty i potrzebne kroki obserwujac tem posy na Product Design Forum

http://www.productdesignforums.com/index.php?showtopic=11864&st=0

wtorek, 11 maja 2010

Video tips do Pro/Engineer

Moze to nie konkurencja dla Youtube ale James Santangleo wniosl swoje dwa grosze w kierunku krzewienia ciekawych i wartosciowych informacji o Pro/Engineer. Uruchomil swoja strone z kilkoma krotkimi filmami poruszajacymi tematy przedstawiane na MCAD Central. Goraco polecam.

http://santangelo-eng.com/proe_tuts/list.htm

Koła zębate w Pro/Engineer

Zwyczajnie - biblioteki z standardowymi kolami zebatymi tudziez lozyskami w Pro/Engineer nie ma. Boli to zwlaszcza tych uzytkownikow majacych swieze wspomnienia z projektów PKM realizowanych przy udziale pakietu Autodesk`a, gdzie wspomniane bibilioteki wystepuja. Coz, taka filozfia PTC aby dawac miejsce zewnetrznym pakietom, a takich nie brakuje.















Gdyby  jednak znalazl sie ochotnik z zaparciem zrobienia wlasnych kól, wowczas powinien rzucic okiem w nastepujace miejsca:

  • dokument Mark`a McAllistera - to po prostu obowiazek
 http://www.box.net/shared/ahhcczagcg/1/18358334

  • materialy PTC
http://www.ptc.com/company/news/inprint/articles/1999_04_84.htm

  • software do liczenia kół zebatych
http://www.mitcalc.com/